Slepý, uspěchaný svět

31. března 2016 v 19:55 | Ticho |  Zamyšlení nad tématem týdne
Svět je plný slepých lidí. Lidí, kteří vidí jen peníze a kariéru, ale doopravdy neprohlédnou vůbec nic. Nechápou, co je důležité a co ne. Jakému pravému člověku by mohlo záležet na něčem tak přízemním, jako jsou peníze? Ano, je na nich vystavěna celá naše společnost, ale jsou snad tak důležité?
Co jsou to peníze? Jen hodnota vytvořená lidmi, aby bylo (asi) férové obchodování a každý měl právo si koupit tolik, kolik si za svou práci zaslouží. V tom případě, ale nechápu, proč mají politici ten plat tak vysoký. Pokud vím, ta dokážou účinně diskutovat celé hodiny a je neuvěřitelné, že se nedoberou k žádnému výsledku. A kolik jim za to platí? Rozhodně víc než, nějakému dělníkovi, díky kterému existuje kolik budov. A stejně se stále honí jen za penězi.
Kolik lidí ví, co je opravdu důležité? Kolik lidí ví, že je lepší cítit se šťastně, spokojeně, naplňovat smysluplně svůj volný čas?
Mnohokrát jsem slyšela větu, že dnešní svět je hrozně uspěchaný, ale ptal se někdo, čím to je? Není to třeba tím, že se honíme za penězi? Že máme hrabací syndrom a chceme si hlavně nahrabat do kapsy? Netvrdím, že musíme všichni být na mizině, ale myslím, že není třeba toužit po miliónové vile se třemi bazény. Vždyť spousta lidí dokáže žít i bez sauny.
Svět je uspěchaný, protože tu jde o závod za peníze. Teta mi poslala nějaké mail s prezentací, kde bylo: Nechápu, proč lidé obětovávají zdraví, aby měli víc peněz, a pak utrácejí peníze, aby byli zdraví. Nevím, co je na tom pravdy, ale docela to ukazuje tu honbu za pomalovanými papírky a zdobnými kusy kovu. Jako kdyby to byla náplň našeho života, naše poslání. Pch… Komu na tom záleží.
Já třeba naplňuji volný čas matematickou olympiádou a placená za to nejsem. A proč to dělám? Protože mám pocit, že mě to naplňuje. Líbí se mi ten pocit, že jsem namáhala mozek a dokonce něco vymyslela. Nepotřebuji za to žádné peníze.
Byla bych ráda, kdybyste se zeptali asi sebe: K čemu mi ty peníze jsou?
Moje odpověď zní. V dnešním světě Tě udrží při životě, pokud nechceš krást, nebo je získávat jiným nelegálním způsobem, ale nemají vůbec žádnou mravní či psychickou hodnotu. Není třeba vlastnit miliony, když Ti jde jen o to je mít. Pokud bys chtěl vlastnit miliony a postavit za to školy v Africe, tak nechceš peníze, ale ty školy, což je lepší. Ale lidé podle mě vidí peníze jako něco, co je hrozně fajn mít, a proto se snaží jich mít co nejvíc.
Ticho
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama