SB-4: Pět druhů přetvářky

10. července 2016 v 20:53 | Ticho |  Zamyšlení nad tématem týdne
Rozhodla jsem se, že článkem na téma týdne sfouknu i jeden z úkolů výzvy. A proto tedy napíšu úvahu nad falešným úsměvem.
Falešný, neupřímný úsměv. Ten by mohl docela dobře charakterizovat přinejmenším čtvrtinu lidstva - pravděpodobně i více. Kdybychom místo falešného úsměvu brali v úvahu všeobecně přetvářku, charakterizovali bychom tím bezpochyby téměř celou planetu.
Falešný úsměv použil snad každý z nás. Řekla bych, že je na místě, ptát se proč jsme se přetvářeli. Když se řekne přetvářka, troufám si tvrdit, že mnozí z Vás by řekli "Přetvařovat se není správné." A částečně byste asi měli pravdu. Avšak mluvit o této lidské schopnosti výhradně jako o špatné je, dle mého názoru, chybný postoj. Ano, přetvářka může být v jistých situacích špatná, ale najdou se i případy, kdy bych uživatele falešného úsměvu pochválila za to, že někoho klame.

Abyste pochopili, kam tím mířím, sdělím Vám nejprve svůj názor na tzv. dobré přetvářky. Jsou to výrazy obličeje, kterými chceme někoho uchlácholit, že je vše v pořádku, že se nemá čeho obávat. Je pochopitelné, že svou babičku ubezpečuji, že se mi nic při té operaci nemůže stát. Je přece zbytečné, aby se o mě bála, ne? Nebo si představte, že se Vás dědeček na smrtelné posteli zeptá, zda budete dál vést jeho milovanou farmu, ačkoli Vy o pěstování zeleniny nevíte ani, co by se za nehet vešlo, a práce na poli Vás vůbec nezajímá. Řekli byste mu pravdu? Nebo byste ho s falešným úsměvem ujistili, že se mu o zvířata a rostlinstvo rádi postaráte, aby mohl v klidu opustit náš svět?
Pak pochopitelně existuje i špatná a trestuhodná přetvářka. To je například, když přesvědčujete maminku, že brácha rozbil její oblíbenou vázu. Že lidem není hanba se v podobných situacích nevinně usmát a vinu házet na jiné. Cožpak je podle Vás v pořádku lhát? Přesvědčovat jiné, že tomu tak vlastně není?
Ještě horším druhem falešných úsměvů, než zapírání pravdy ve snaze vyhnout se trestu, je přetvářka za účelem manipulace. Využívat ostatní ve svůj vlastní sobecký, prospěch mi nepřijde zrovna čestné jednání. A morální to také příliš není. Je to druh parazitismu schovaný za neupřímným roztáhnutím rtů do obloučku.
Rozlišuji ještě jednu či dvě situace, kdy se křivě usmíváme, ale neměli bychom. Popsala bych to jako jakési sebezapření. Názorným příkladem by byla kupříkladu návštěva u kamarádky. Hostitelka se nás ptá, zda máme hlad. My ovšem v rozporu se skutečností odvětíme, že nikoli, jelikož nás tak rodiče vychovali. Zdvořilost nám zkrátka nedovolí naplnit si strádající žaludek, protože pak by nás mohli označit za "vyžírky", jak se dnes říká.
Jiným druhem sebezapření je hrdost. Nejsme schopni ukázat svému okolí naše slabosti, čímž sami sobě ještě přitěžujeme. A tak místo toho, že by se celá výprava na chvilku zastavila, tak se dál necháte hnát po hřebenu Sněžky přespříliš rychlým tempem. Opravdu Vám pár ušetřených slov stojí za takové utrpení? To je tak těžké říci "Prosím, zastavme se na chvilku, já už nemůžu,"? Není to přece taková slabost, uznat, že potřebujete přestávku, ne?
Domnívám se tedy, že falešný úsměv bych na místě neodsuzovala. Není to sice časté, ale za falešným výrazem se přesto mohou skrývat v jádru dobré úmysly.


Ticho
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Athurllipt Athurllipt | E-mail | Web | 29. září 2018 v 4:22 | Reagovat

Torsion bras de quelqu'un  est comment  calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent  perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque  culture  votre  determination  bat, il pompe le sang  tout au long vos arteres a la  flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/generique-cialis-pas-cher/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama